【ویژگی های لباس کار آشپزی】09126456909 | لباس کار پارمیدا

به لباس فرم، لباس کار نیز گفته می شود. همچنین لباس کار در بعضی مشاغل یکی از انواع تجهیزات و ابزار ایمنی به شمار می رود.

ویژگی های لباس کار آشپزی

لباس کار چیست؟ چرا استفاده از لباس کار مهم است؟

به لباس فرم، لباس کار نیز گفته می شود. همچنین لباس کار در بعضی مشاغل یکی از انواع تجهیزات و ابزار ایمنی به شمار می رود. لباس کار ایمنی یکی از انواع وسایل حفاظتی در محیط کار است. استفاده از لباس کار موجب انجام پذیری آسان تر کارها و حفظ ایمنی کاربران است که باتوجه به شرایط شغل و کاربرد فرد، در انواع گوناگونی تولید و ارائه می گردد.

به طور کلی لباس کار باید با موقعیت حرفه ای متناسب بوده و معرف جایگاه شغلی افراد در محل کار نیز باشد. استفاده از لباس کار، باعث می شود تا نیروها در مشاغل خود، از یکدیگر متمایز شوند و نظم و آراستگی در محیط کار ایجاد گردد.

ویژگی های لباس کار آشپزی

مزایای استفاده از لباس کار ایمنی در مشاغل مختلف:

حفظ جان افراد و کاهش آسیب در حوادث احتمالی

متمایز شدن نیروی کاری یک مجموعه از یکدیگر 

موقعیت و جایگاه شغلی پرسنل در محیط کار

بیشتر بخوانید: لباس کار مناسب در موقعیت مختلف

انواع لباس کار

استفاده ار لباس فرم در مجموعه های شغلی مانند اداره ها، کارخانه ها، مجموعه های پزشکی و درمانی، مدرسه ها، مراکز آتش نشانی و  از این دست متفاوت و متنوع می باشد.

لباس کار خدماتی

لباس کار کارگری یا خدماتی از انواع پر مصرف لباس ایمنی محسوب می شوند. بلوز و شلوار دکمه دار و کاپشن و شلوار زیپی از انواع لباس کار خدماتی می باشد. این نوع از لباس های کار به دلیل ترکیب رنگ کمتر نسبت به انواع لباس کار، از قیمت پایینی برخوردار هستند.

کاپشن  و شلوار

لباس کار دو تکه کاپشن و شلوار یا مهندسی، جیب های زیادی دارد و استفاده از آن بسیار راحت است و امکان پوشیدن لباس دیگری زیر این لباس کار وجود دارد. این لباس کار از پارچه های پلی استر، پنبه، فلامنت و موارد دیگر دوخته می شود. باتوجه به شغل مورد نظر بر روی این لباس از نوارهای شبرنگ استفاده می شود.

لباس کار یکسره

لباس کار یکسره زمانی کاربرد دارد که کاربر تحرک بالایی در محیط کار داشته باشد، این لباس ظاهر زیبایی نیز دارد مانند لباس کار خلبانی، لباس کار جوشکاری و و لباس کار مکانیکی و نجاری و لباس کار دوبنده، لباس کار دو بنده بالا تنه آزادی دارد و سرعت عمل و فعالیت را محدود نمی کند، همچنین در قسمت بالاتنه جیب دارد که برای نگهداری ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.

 لباس کار آشپزی

لباس کار آستین دار

لباس کار خلبانی یا لباس فرم آستین دار کل بدن نیرو را می پوشاند و از نفوذ هرگونه مواد مانند آب، روغن، اسید، مواد شیمیایی و دیگر ماده ها به پوست بدن جلوگیری می کند. این نوع لباس کار از بالاترین سطح ایمنی در مشاغل مختلف برخوردار می باشد.

لباس کار جوشکاری

جوشکاری از مشاغل خطرناک است و باید نکات ایمنی به صورت کامل در این حرفه رعایت شود. لباس ایمنی جوشکاری انواع لباس کار یکسره است و با نام لباس کار سرهمی جوشکاری شناخته می شود. جنس لباس کار جوشکاری متریال کتان است که مقاومت بالایی در برابر جرقه های جوشکاری دارد، جنس بسیار ضخیمی دارند و معمولاً در رنگ های قرمز تولید می شوند. لباس کار لی نیز جزو لباس کار جوشکاری است.

روپوش و پیش بند کار

این نوع از لباس فرم کار نیز باتوجه به محیط شغلی از جمله بیمارستان و هتل، در جنس های ترگال پنبه، تترون تولید می شود و  در برابر شست و شو مقاومت زیادی دارد

پیش بند ها نیز معمولاً جهت استفاده در مصارف آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لباس کار به همراه کلاه آشپزی ارائه می شود.

لباس کار نقاشی

موادی مانند رنگ و چسب و موارد مشابه، باعث مانند از بین رفتن شکل ظاهری لباس و پوسیدگی الیاف آن می شود، به همین دلیل لباس کار یکبار مصرف گزینه مناسبی برای استفاده برای نقاش هاست. این لباس کار یکسره است و به طور کامل قسمت های سرو گردن تا کفش ها را پوشش می دهد. لباس کارهای نقاشی بافت ریزی دارند و رنگ آنها سفید است. لباس کار یکبار مصرف به تک سایز تولید می شود.

مشخصات لباس کار

لباس کار مناسب، مناسب سایز و وظایف محوله نیروی کار  می باشد.

در شرایط شغلی که آستین های لباس نباید درگیر کار شود، لباس کار آستین کوتاه گزینه مناسبی است. 

در محیط کاری با حرارت بالا مانند آتش نشان ها، استفاده از لباس ضد حریق لازم است. تجهیزات آتش نشانی مانند کلاه آتش نشانی، دستکش و کفش ایمنی نیز شامل لباس کار آتش نشانی می باشد.

بهتر است لباس افرادی که در محیط شغلی خود از ماشین آلات صنعتی استفاده می کنند، به صورت یکپارچه باشد.

اگر در محل کار مواد آتش زا و گرد و غبار وجود دارد، لباس کار فاقد جیب و چین و چروک مناسب است.

استفاده از لباس کاری با آستر پشمی در فصل های سرد لازم می باشد و همچنین در محیط های بارانی لباس کاری باید کلاه داشته باشد.

آخرین مورد درج لگو روی لباس است که کارفرمایان می توانند آرم لگو یا شرکت مربوطه را بر روی لباس کارکنان چاپ کنند. بهترین قسمت برای درج آرم در سمت راست و بالای جیب است.

ویژگی های لباس کار آشپزی

به لباس هایی که آشپزها زمان پخت غذا استفاده می شود که شامل روپوش، کلاه ودستکش می باشد لباس کار آشپزی گفته می شود، مزیت استفاده از لباسهای مخصوص برای آشپزها، رعایت بهتر بهداشت می باشد و بهترین جنس برای دوخت لباسهای آشپزی پارچه های کج راه و کتان است.

نخستین لباسکار های آشپزی، رپوش یا پیش بند سفید ساده بوده اند که به مرور زمان به شکل یونیفرم هایی که امروزه آشپزها به تن می کنند تغییر شکل داد. 

لباس آشپزها همیشه سفید انتخاب می شود چون رنگ سفید همیشه یادآور پاکیزپی و تمیزی است و جون تمیز نگه داشتن لباس سفید آن هم در آشپزخانه زیاد آسان نیست، به همین دلیل در سال ها اخیر از لباس های  با رنگ های دیگر برای آشپزها استفاده می شود. این رنگ ها در انواع سرمه و مشکی تولید می شود.

بیشتر بخوانید: لباس کار مناسب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، استفاده از لباسهای با جنس های نانو که رد لکه های چربی و غذا روی آنها باقی نمی ماند و جذب نمی شود باعث شده است که مورد استفاده بیشتری داشته باشند، چون وجود لکه های چربی و غذا روی لباس های آشپز یا کارگران آشپرخانه قابل قبول نیست و از طرفی آنها نیاز به شستشوی مداوم لباس های خود با شوینده های قوی برای از بین بردن لکه ها دارند که ممکن است لباس ها رنگ و کارایی خود را با این روش از دست بدهند.

از دیگر ویژگی های مهمی که لباس آشپز به دلیل فعالیت مداوم در کنار اجاق و حرارت بالا باید داشته باشد این است که پارچه حتما از الیاف طبیعی تولید شده باشد تا این گرما باعث تعریق زیاد نشود و یا در تماس با آتش، شعله ور نشود.

با توجه به اینکه کارکنان آشپزخانه ها در مدت زمان زیادی باید سرپا کار بمانند، باید کفش های راحت و نرم بپوشند تا به کمرشان فشار زیادی وارد نشود.

روپوش سرآشپز می تواند دارای آستین بلند یا کوتاه باشد اما در محیطی که در برابر شعله مستقیم و گرما به کار هستند، بهتر است لباسی که بتواند از تمام قسمت های بدن محافظت کند استفاده شود.

لباس کار پارمیدا

یکی از الزامات لباس آشپزی کلاه است. گذاشتن کلاه برای آشپزان یکی از ضروری ترین مواردی است که باید در محیط کار به استفاده از آن تاکید شود. این کار از ریزش مو درون غذا جلوگیری می کند و در نتیجه کیفیت غذا بالا و مناسب خواهد بود. این کلاه ها در دو مدل تولید می شود. نوعی از کلاه که یک بار مصرف و غیر قابل شست و شو است و به رنگ سفید می باشد تا بتواند دوده و چربی را نشان دهد تا به محض آلوده شدن تعویض شود. این نوع کلاه هزینه بسیار پایینی دارد.

یک نوع کلاه دیگر که قابلیت شست و شو دارد به رنگ های قرمز، سرمه ای و مشکی وجود دارد تا لکه های چربی را زیاد نشان ندهد. اما مرتب شست و شو بصورت مرتب انجام شود تا خود کلاه منبع آلودگی و رشد باکتری نباشد. جنس این کلاه از الیاف طبیعی است تا باعث تعرق سر نشود.

لباسی که افراد در محیط کار به تن می کنند باید راحت و ایمن افراد باشد. هنگام تهیه لباس کار به سایز آن دقت کنید. لباس آشپزی نباید خیلی چسبان باشد تا در حرکت ایجاد محدودیت کند یا خیلی گشاد باشد تا نتواند از تمام سمت های بدن محافظت کند.

برگشت به بالا
×

چطور میتونم کمکت کنم؟