نحوه شستن لباس کار زمستانی - 02144091101

به لباس فرم، لباس کار نیز گفته می شود. همچنین لباس کار در بعضی مشاغل یکی از انواع تجهیزات و ابزار ایمنی به شمار می رود.

نحوه شستن لباس کار زمستانی

لباس کار چیست؟ چرا استفاده از لباس کار مهم است؟

به لباس فرم، لباس کار نیز گفته می شود. همچنین لباس کار در بعضی مشاغل یکی از انواع تجهیزات و ابزار ایمنی به شمار می رود. لباس کار ایمنی یکی از انواع وسایل حفاظتی در محیط کار است. استفاده از لباس کار موجب انجام پذیری آسان تر کارها و حفظ ایمنی کاربران است که باتوجه به شرایط شغل و کاربرد فرد، در انواع گوناگونی تولید و ارائه می گردد.

نحوه شستن لباس کار زمستانی

به طور کلی لباس کار باید با موقعیت حرفه ای متناسب بوده و معرف جایگاه شغلی افراد در محل کار نیز باشد. استفاده از لباس کار، باعث می شود تا نیروها در مشاغل خود، از یکدیگر متمایز شوند و نظم و آراستگی در محیط کار ایجاد گردد.

بیشتر بخوانید: مشخصات لباس کار کتان

انواع لباس کار

استفاده ار لباس فرم در مجموعه های شغلی مانند اداره ها، کارخانه ها، مجموعه های پزشکی و درمانی، مدرسه ها، مراکز آتش نشانی و  از این دست متفاوت و متنوع می باشد.

لباس کار خدماتی

لباس کار کارگری یا خدماتی از انواع پر مصرف لباس ایمنی محسوب می شوند. بلوز و شلوار دکمه دار و کاپشن و شلوار زیپی از انواع لباس کار خدماتی می باشد. این نوع از لباس های کار به دلیل ترکیب رنگ کمتر نسبت به انواع لباس کار، از قیمت پایینی برخوردار هستند.

کاپشن  و شلوار

لباس کار دو تکه کاپشن و شلوار یا مهندسی، جیب های زیادی دارد و استفاده از آن بسیار راحت است و امکان پوشیدن لباس دیگری زیر این لباس کار وجود دارد. این لباس کار از پارچه های پلی استر، پنبه، فلامنت و موارد دیگر دوخته می شود. باتوجه به شغل مورد نظر بر روی این لباس از نوارهای شبرنگ استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین پارچه برای تیشرت تبلیغاتی

لباس کار یکسره

لباس کار یکسره زمانی کاربرد دارد که کاربر تحرک بالایی در محیط کار داشته باشد، این لباس ظاهر زیبایی نیز دارد مانند لباس کار خلبانی، لباس کار جوشکاری و و لباس کار مکانیکی و نجاری و لباس کار دوبنده، لباس کار دو بنده بالا تنه آزادی دارد و سرعت عمل و فعالیت را محدود نمی کند، همچنین در قسمت بالاتنه جیب دارد که برای نگهداری ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.

لباس کار آستین دار

لباس کار خلبانی یا لباس فرم آستین دار کل بدن نیرو را می پوشاند و از نفوذ هرگونه مواد مانند آب، روغن، اسید، مواد شیمیایی و دیگر ماده ها به پوست بدن جلوگیری می کند. این نوع لباس کار از بالاترین سطح ایمنی در مشاغل مختلف برخوردار می باشد.

لباس کار جوشکاری

جوشکاری از مشاغل خطرناک است و باید نکات ایمنی به صورت کامل در این حرفه رعایت شود. لباس ایمنی جوشکاری انواع لباس کار یکسره است و با نام لباس کار سرهمی جوشکاری شناخته می شود. جنس لباس کار جوشکاری متریال کتان است که مقاومت بالایی در برابر جرقه های جوشکاری دارد، جنس بسیار ضخیمی دارند و معمولاً در رنگ های قرمز تولید می شوند. لباس کار لی نیز جزو لباس کار جوشکاری است.

لباس کار زمستانی

روپوش و پیش بند کار

این نوع از لباس فرم کار نیز باتوجه به محیط شغلی از جمله بیمارستان و هتل، در جنس های ترگال پنبه، تترون تولید می شود و  در برابر شست و شو مقاومت زیادی دارد

پیش بند ها نیز معمولا جهت استفاده در مصارف آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لباس کار به همراه کلاه آشپزی ارائه می شود.

بیشتر بخوانید: لباس کار دوبنده

پیش بند از جمله تجهیزات حفاظت از بدن می باشد. جنس پیش بند با توجه به شرایط استفاده از آن جنس نایلونی برای پیشگیری از ریزش آب، چرمی جهت پیشگیری از ریزش پلیسه جوشکاری، سربی به منظور حفاظت در برابر پرتوهای رادیو اکتیو و پلی وینیل کلراید جهت حفاظت از مواد شیمیایی انتخاب می شود.

صفحه اینستاگرام ما: uniformsparmida@

در استفاده از پیش بند رعایت مقررات ایمنی زیر ضروری است:‌

1. استفاده کارگران از هر گونه پیش بند در مقابل قطعات دوار و متحرک ماشین آلات و همچنین در مجاورت آنها ممنوع است چون امکان گیر کردن پیش بند در بین قطعات متحرک وجود دارد.

2. چنانچه در مقابل و یا در مجاورت قطعات دوار و متحرک ماشین ها استفاده از پیش بند ضروری باشد، باید پیش بندهای دو تکه باشد، بطوری که پایین تنه از بالاتنه مجزا باشد و طوری بسته شود که چنانچه بطور اتفاقی قسمتی از آن را ماشین در حال کار بگیرد، به آسانی باز شود و خطری متوجه کارگر نگردد.

3. پیش بند مخصوص کارگرانی که در مقابل شعله و یا آتش های بدون حفاظ کار می کنند باید تمام سینه را بپوشاند و از جنسی تهیه شود که در برابر آتش کاملا مقاوم باشد.

4. پیش بند کارگرانی که با مایعات خورنده مثل اسیدها و مواد قلیایی سوزاننده کار میکنند بایستی از لاستیک طبیعی یا مصنوعی و یا از مواد دیگری تهیه شود تا در مقابل این مایعات مقاوم بوده و تمام سینه را بپوشاند.

لباس کار نقاشی

موادی مانند رنگ و چسب و موارد مشابه، باعث مانند از بین رفتن شکل ظاهری لباس و پوسیدگی الیاف آن می شود، به همین دلیل لباس کار یکبار مصرف گزینه مناسبی برای استفاده برای نقاش هاست. این لباس کار یکسره است و به طور کامل قسمت های سرو گردن تا کفش ها را پوشش می دهد. لباس کارهای نقاشی بافت ریزی دارند و رنگ آنها سفید است. لباس کار یکبار مصرف به تک سایز تولید می شود.

بیشتر بخوانید: لباس کار چه استانداردهایی باید داشته باشد؟

لباس های با قابلیت دید بالا (High Visibility Clothing):‌

این گونه لباسها به منظور پیشگیری از حوادث ناشی از ضربه و برخورد با توجه به نوع محل کاربرد، به صورت ژاکت، بلوز شلوار به رنگهای براق و از جنس های مختلف تولید می شود تا امکان رویت فرد را در شرایط مختلف آب و هوایی و ساعات مختلف شبانه روز فراهم کند.

در انتخاب این لباسها علاوه بر ارزیابی ریسکهای ضربه و برخورد، لازم است مواردی نظیر شرایط کاری گرم یا سرد، وضعیت هوا و روشنایی نیز مورد توجه قرار گیرد.

رانندگان لیفتراک و جرثقیل، کارگران حاشیه جاده و خطوط لوله و نیز کارکنانی که مسئول واکنش

در شرایط اضطراری هستند به این لباس ها نیاز دارند.

اهمیت دمای آب برای شستن لباس ها

با وجود شوینده ها و ماشین آلات شوینده، مساله بسیار مهم در شستشوی لباس، دمای آب وچگونگی اثربخشی آن بر لباس از جمله لباس کار است. شستشوی لباس کار در آب سرد از موارد مهم در ماندگاری لباس است.

لباس کار

نکاتی در مورد شست و شوی لباس کار

به طور سنتی، شوینده ها برای موثرترین حالت پاک کنندگی به دمای بالایآب نیاز داشتند. اما امروزه به این صورت عمل نمی شود. امروزه مواد شوینده به طرز متفاوتی ساخته می شوند که به آنها امکان می دهد در دماهای پایین نیز تأثیر پاک کننده موثری داشته باشند.

آب سرد در اکثر لباسشویی ها قابل استفاده است و می توانید لباس های کار را با آب سرد بشوید، مواد شوینده کار نخود را بخوبی انجام می دهد و لباس های کار را به خوبی تمیز می کند.

بیشتر بخوانید: خصوصیت های لباس کار ایمنی

هنگامی که دمای آب به بیش از هفتاد و پنج درجه برسد، مواد شوینده کم اثر می شوند و گرما در واقع می تواند به باقی ماندن لکه های ایجاد شده در لباس کمک کند. همچنین آب گرمتر می تواند به برخی پارچه ها و رنگ ها آسیب برساند.

آدرس : تهران، فلکه دوم صادقيه، بلوار آيه اله کاشاني، تقاطع جنت آباد، مجتمع تجاري مريم، طبقه دوم، واحد 97، لباس کار و اداري پارميدا

برگشت به بالا
×

چطور میتونم کمکت کنم؟